» Çerçeve Çeşitleri

Amerikan Görme Konseyi'nin tüketici araştırmasına katılanların %44'ü çerçeve seçimindeki en önemli unsurun gözlük takıldığında nasıl görüldüğü olduğunu ifade etmişlerdir.Birçok kadın için bu en üst kriterdir.Doğru çerçeve seçmede üç önemli anahtar mevcuttur;

 

1-Çerçeve şekli,yüz şekli ile kontrast olmalıdır.

2-Çerçeve ölçüsü yüz ölçüsüne eşit olmalıdır.

3-Gözlük sizin en güzel kişisel özelliğinizi vurgulamalı.

 

YUVARLAK YÜZLER-Yüzü daha ince ve uzun göstermek için geniş çerçeveler,gözleri genişleten şeffaf köprü,yüzü uzatan dar üçgen gözlük çerçevesi deneyin.

 

OVAL YÜZLER;Oval yüzün doğal dengesini korumak için çok derin ve dar olmayan ceviz şekilli çerçeveler veya yüzün geniş şekline uygun mümkün olduğu kadar geniş çerçeveli gözlükler deneyin.

 

KÖŞELİ YÜZLER;Köşeli yüzü daha uzun gösterecek ve açıları yumuşatacak derinlikten çok genişliği olan ve dar oval çerçeveleri deneyin.

 

AŞAĞI ÜÇGEN YÜZLER;Eni büyütmek ve yüzün dar üst 3.parçasını vurgulamak için üst yarısı detaylandırılmış veya kedi gözü şeklinde ve renk vurgulanan çerçeveleri deneyin.

 

YUKARI ÜÇGEN YÜZLER;Yüzün üst kısmının genişliğini minimize etmek için,aşağı doğru çok geniş olan parlak renk ve malzemelerden yapılmış ve kenarsız çerçeve modelli gözlüklerden deneyin.

 

DİKDÖRTGEN YÜZLER;Yüzün daha küçük ve dengeli gözükmesini sağlamak için yukarıdan aşağıya derinliği olan,dekoratif veya yüze genişlik ekleyen saplarla kontrast halinde veya burnu küçülten düşük köprülü gözlük çerçevelerini deneyin.

yükleniyor..