» Çocuklarda göz bozukluğu ve teşhisiDışarıdan bakmakla gözleri sağlıklı görünen bir bebeğin ilk rutin göz muayenesi 3 yaşında yapılmalıdır. Ara sıra bebeğinizin gözlerini sırayla kapatarak görmesini kontrol edin. Tek taraflı görme problemi varlığında, bebeğiniz gören gözünü kapadığınızda ağlayacak ve elinizi itmeye çalışacak, görmeyen gözünü kapadığınızda ise tepki vermeyecektir.

Aşağıdaki durumlarda ise, 3 yaşını beklemeden bebeğinizi göz doktoruna götürmelisiniz:

Sorun 1. Gözde çapaklanma, kızarma

Olası tanı: Bakteriyel konjonktivit. Bebeklerde çok yaygın bir problemdir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte sık görülür. Tedaviyle 1 hafta-10 günde geçer.

Tedavi:Antibiyotikli damla, jel ve pomadlar

 

Sorun 2. Gözde devamlı bir yaşarma

Olası tanı: Göz yaşı kanalı tıkanıklığı. Bir yaşın altında sık görülür.

Tedavi: Burun kökü bölgesine masaj. Masajla ilk 1 yılda tıkanıklık kendiliğinden açılmazsa, “sondalama” denen teknikle anestezi altında kanal ağzı açılır.

 

Sorun 3. Gözde içe veya dışa kayma

Olası tanı: Bu durum gerçek bir kayma (şaşılık) olabileceği gibi, yalancı bir kayma da olabilir. Bebeklerde burun kökü basık olduğu için, göz kapaklarının iç kısımlarında bir cilt katlantısı olabilir; bu görünümün doğurduğu göz kayması izlenimine “yalancı kayma” denir.

Çözüm: Şaşılık varsa tedavisi gözlükler ve/veya ameliyatladır. Yalancı kayma görünümü ise yaş büyüdükçe burun kökü yükseleceğinden kendiliğinden geçer.

 

Sorun 4. Gözlerde kaşıntı, akıntı

Olası tanı: Alerjik konjonktivit

Çözüm: Antialerjik damlalar

 

Sorun 5. Objeleri takip etmeme, tanıdık yüzlere tepki vermeme

Olası tanı: Görmeyi engelleyen doğumsal bir katarakt (gözün lensinin saydam olmaması) veya retina (gözün sinir tabakası) problemleri

Çözüm: Kataraktın tedavisi ameliyatladır. Retina problemleri bazen cerrahi gerektirebilir, bazen ise maalesef çözümsüz olabilir.

 

Sorun 6. Göz bebeğinde beyaz renkli görünüm

Olası tanı: Görmeyi engelleyen doğumsal bir katarakt veya retina problemleri

Çözüm: Katarakt için operasyon, retina problemleri için takip veya cerrahi girişimler

 

Sorun 7. Göz kapağında düşüklük

Olası tanı: Doğumsal pitozis (kapak düşüklüğü)

Çözüm: Cerrahi olarak üst göz kapağının kaldırılması

 

Sorun 8.Gözlerde titreme hareketi

Olası tanı: Nistagmus denilen istemsiz, ritmik göz hareketleri. Nistagmusun çeşitli tipleri ve çeşitli nedenleri vardır.

Çözüm: Nistagmusun tedavisi; tipine ve nedenine göre planlanır. Gözlükler, prizmalı gözlükler ve cerrahi girişimler uygulanır.

 

Sorun 9. Göz kapaklarında şişkinlik

Olası tanı: Dermoid kist, hemanjiyom ve diğer kapak kitleleri

Çözüm: Kitlenin tipine göre bazen sadece takip, bazen kitle içine çeşitli maddelerin injeksiyonu, bazen de kitlenin operasyonla alınması gerekir.


yükleniyor..